• 29 Μαρτίου, 2024

Σοβαρά επεισόδια στον αγώνα Νίκη Βόλου – ΑΕΛ: Αποφασίστηκε η οριστική διακοπή (vid)

Άσχημη τροπή πήρε ο αγώνας μεταξύ της Νίκης Βόλου και της ΑΕΛ για τον Α’ Όμιλο της Super League 2, καθώς το παιχνίδι (με το σκορ στο 1-2 υπέρ της ΑΕΛ) διεκόπη στο 49ο λεπτό λόγω επεισοδίων μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων, με τον διαιτητή να αποφασίζει την οριστική διακοπή του έπειτα από 50 λεπτά και κατόπιν αδυναμίας εκκένωσης του γηπέδου.

Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά, οι οπαδοί των βυσσινί εισήλθαν εντός του γηπέδου μετά από το 30ό λεπτό, με την ένταση ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων να ξεκινά λίγο μετά από την έναρξη του δεύτερου μέρους, γεγονός που βοηθήθηκε από την μικρή παρουσία αστυνομικών δυνάμεων για την επιβολή της τάξης.

Συγκεκριμένα, υπήρχε ρίψη καπνογόνων αλλά και μάχες σώμα με σώμα, με δυνάμεις των ΜΑΤ να παρεμβαίνουν για να εκτονωθεί η ένταση αλλά το ματς να διακόπτεται οριστικά από τη στιγμή που δεν επιτεύχθηκε η εκκένωση των εξεδρών εντός μίας ώρας, όπως είχε ζητήσει ο διαιτητής.

Σημειώνεται πως ο διαιτητής επέτρεψε στους παίκτες να κάνουν ζέσταμα για να ξαναρχίσει το ματς, όμως η παρουσία 300 οπαδών της Νίκης Βόλου στις εξέδρες και 60 των φίλων της ΑΕΛ είχε ως ως αποτέλεσμα την οριστική διακοπή, από τη στιγμή που η αστυνομία δεν μπόρεσε να κάνει την εκκένωση του γηπέδου.